Haber

Bakan Varank, TBMM’de yerli kalp elektroşok cihazını tanıttı

Bakan Varank, TBMM’de yerli kalp elektroşok cihazını tanıttı

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, ani kalp durmalarında uygulandığında hastanın yaşama bahtını yüzde 90’a kadar çıkaran yerli kalp elektroşok cihazını tanıttı. Varank, “Şu anda yurt içinde ve yurt dışında 5 bin 500 noktada bu cihazlar başarıyla hizmet veriyor” dedi.

Bakan Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komsiyonu’nda bakanlığının bütçe sunumunu yaparken, Ulusal Muharip Uçak’ın görev bilgisayarının yanı sıra ASELSAN’ın yerli bir start-up’la birlikte geliştirdiği kalp elektroşok cihazını tanıttı. Varank, “Ben Milli Muharip Uçağımızın uçuş bilgisayarını gururla gösterdiğimde ‘sadece savaş teknolojine yatırım yapıyorsunuz’ diyenler çıkacaktır. Onlar için de çok özel bir ürünü daha komisyonumuza getirdim” dedi.

Varank, cihazın ‘tam otomotik harici defibrilatör’, yani kalp elektroşok cihazı olduğunu ifade ederek “ASELSAN’ın yerli bir start-up’la birlikte geliştirdiği bu eser; ani kalp durmalarına müdahalede kullanılıyor. Şu anda yurt içinde ve yurt dışında 5 bin 500 noktada bu aygıtlar muvaffakiyetle hizmet veriyor. Gördüğünüz üzere biz yalnızca savunma endüstrisine değil sıhhat teknolojilerine de yatırım yapıyoruz. Bu türlü teknolojik araçları geliştirip üretebiliyoruz” diye konuştu.ANİ KALP DURMALARI

Kalp hastalıklarına bağlı vefatlar içinde birinci sırada ani kalp durmaları geliyor. Yaş fark etmeksizin bayan erkek çok geniş bir kitlede görülebilen ani kalp durmalarına karşı yalnızca hastanelerde değil iş yerlerinde de kalp elektroşok aygıtları kullanılıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar ani kalp durmalarında birinci dakikalarda uygulanacak elektroşokun hastanın yaşama talihini yüzde 90’lara kadar çıkardığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu