Haber

Samsun’da yasaklı ırk köpek gezdiren ve hayvanlara eziyet eden 25 kişiye para cezası verildi

Samsun’da bu yıl yasaklı ırklar ortasında yer alan köpekleri gezdiren 11 kişi ile hayvanlara berbat muamelede bulunan 14 şahsa toplam 218 bin 813 lira ceza uygulandı.

Valilikten yapılan açıklamada, Vali Zülkif Dağlı başkanlığında oluşturulan kurulun sahipsiz hayvanlara karşı alınacak tedbir ve takviyeleri görüştüğü belirtildi.

Komisyonun, bilhassa tehlike arz eden cinslerin evraksız, tasmasız ve ağızlıksız dolaştırılmaması kararı aldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Tehlikeli çeşitler halkın kalabalık olduğu yerlere, çocuk oyun alanları ve parklara sokulmayacak. Kanunun öngördüğü müddette gerekli halde sahiplenilmemiş olanlar ise el konularak en yakın hayvan bakımevine götürülecek. Bu cins durumlarla karşılaşanlar, 112 Acil Davet Sınırı ve İçişleri Bakanlığına bağlı HAYDİ’ye haber vermelidir. Ayrıca Hayvanları Koruma Kanunu, sokak hayvanları ve tehlike arz eden köpek türleri hakkında bilinçlendirme çalışması yapılması için eğitim yapılmaktadır. Bu kapsamda afiş ve broşürler şehrin muhtelif alanlarına asılmaktadır.”

Özellikle nüfusu 75 binden fazla olan ilçelerin kanunda öngörülen sürede hayvan bakımevlerini tamamlayarak kısırlaştırma ve diğer sağlık hizmetlerini vermesi gerektiği vurgulanan açıklamada, “Samsun’da CİMER, 112 Acil Davet Çizgisi, sabit çizgiler ve HAYDİ uygulaması üzere bağlantı sınırlarından ihbarlar gelmekte ve süratle kıymetlendirilerek tahlile kavuşturulmaktadır. Hayvanları Müdafaa Kanunu kapsamında bu yıl 11’i yasaklı ırk bulundurmak, 14’ü de hayvanlara makûs muamele nedeniyle 25 bireye toplam 218 bin 843 lira para cezası uygulanmıştır.” sözüne yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu