Haber

Orta Çağ’a ait kemikler incelendi: Kürtlere ait

Dicle Üniversitesi ile Riga Stradins Üniversitesi arasında yürütülen proje kapsamında, Orta Çağ’da yaşayan 121 kişinin kemikleri, Diyarbakır Müze Müdürlüğü’nden alınarak incelendi.

Kemikler üzerinde 6 yıl boyunca araştırma yapıldı. Bu araştırma sonucunda yazılan makale uluslararası bir bilimsel anatomi dergisinde yayımlandı. Araştırmayı yürüten Prof. Dr. Vatan Kavak, bulunan kemiklerin Kürtlere ait olduğunu söyledi.

‘O DÖNEMDE BÖLGEDE KÜRTLER HAKİMDİ’

Prof., Rûdaw canlı yayınına katıldı. Dr. Vatan Kavak, Orta Çağ’da iskeletlerin bulunduğu bölgede Kürtlerin hakim otorite olduğunu belirtti. Prof. Dr. Vatan Kavak şöyle devam etti: “O dönemde o bölgede Kürtler hakimdi. Tarihsel açıdan bakıldığında onlar Kürt’tür. Bu kemikler üzerinde antropometrik incelemeler yaptık. Antropometrik araştırmalar yaptık. 14 farklı ölçüm yaptık. Erkek ve dişi iskeletlerini ayırdık. 55’i kadın, 66’sı erkek iskeleti vardı. Aralarında çocuk yoktu. “Erkek iskeletlerini dünyanın dört bir yanından örneklerle karşılaştırdık.”

.

‘HASTALIKLARINI ARAŞTIRIYORUZ’

Kavak, şöyle devam etti: “Erkek iskeletleri numunelere göre daha sağlam ve sağlam çıktı. Kadınların iskeletleri ise zarif bulundu. Nazikti. Kibarlıklarından dolayı Çinli kadınlara ya da Avrupalı ​​kadınlara benziyorlar. Kadınlar Muhtemelen o dönemde konutlarda çalışıyorlardı. Erkekler de dışarıda hayvanlarla çalışıyorlardı. Muhtemelen hayvanları yakalayıp yiyorlardı ve etlerini pişirip yiyorlardı. Bu yüzden kemiklerinin güçlü olduğu görülüyordu. Yaşlarını belirleme çalışmanız Devam ediyor.Ne tür hastalıklara yakalandıklarını da araştırıyoruz.O dönemde Mezopotamya’da büyük savaşlar çıkmıştı.Savaş sonrası olumsuz koşullar ve “hastalıklar baş göstermişti.”

agliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu